3 ok, amiért ne fogyókúrázz!

Üres tányéron egy stop tábla

A testtel való elégedetlenség, a negatív testkép sajnos sok ember életét keseríti meg világszerte. Az állapot gyakran úgy alakul ki, hogy az emberek összehasonlítják a testüket a média által sugalmazott szépségideálokkal, és úgy érzik, hogy a társadalmi elvárásoknak nem tudnak megfelelni.

Ennek számtalan káros hatása van a személyiségre, mint például az alacsony önértékelés, a szorongás, depresszió, az étkezési zavarok kialakulása és még hosszasan lehetne sorolni a kockázatokat. Az érintettek jelentős része úgy gondolja, hogy ha a testét közelíteni tudná a reklámokban vagy a közösségi oldalakon látott ideális külsőhöz, azzal boldogabb lenne és megszűnnének a problémái.

Ilyenkor jön a képbe a fogyókúra, a különféle divatos diéták, amitől a megoldást remélik. Mi viszont azt mondjuk neked,

ne fogyókúrázz!

Sajnos ritkább az, amikor valaki azért dönt az életmódváltás és az evési szokások megváltoztatása mellett, mert egészségesebben szeretne élni. A hosszútávú, elnyújtott hatású programok ritkán népszerűek. A többség a „hogyan fogyjunk 3 nap alatt 5 kilót” vagy a „csodatabletta segítségével maguktól olvadnak le a kilók” típusú csodadiétákat részesíti előnyben.

Az álomsúly és az álomalak elérésében a fogyókúrák csak átmeneti változásokat okoznak, sőt akár káros hatással is lehetnek a szervezetre.

Nézzük meg részletesebben, hogy miért érdemes messziről elkerülni a hagyományos fogyókúrákat, és milyen alternatívákat javaslunk helyettük.

 

Áthúzott mérleg

Az állandó diétázás káros hatással van a szervezetre

Időről időre újabb és újabb felkapott, divatos fogyókúrák jelennek meg a médiában. Ezek többnyire nagyon szigorú és kizárólagos étrendet jelentenek. Amellett, hogy nehéz betartani, a testet is megterheli. Az egyoldalú diéták különféle hiányállapotokhoz vezetnek. A szervezetnek változatos táplálékra van szüksége ahhoz, hogy mindent megkapjon a működéshez. Nem lehet egyik vagy másik összetevőt drasztikusan megvonni. A túlzott kalóriamegvonás pedig éhezési üzemmódba helyezi a testet, ami egy idő után az anyagcserére is hatással van.

 

A diéta növeli az evészavarok kialakulásának esélyét

A fogyókúra egyik hatásra az, hogy az érintett személy folyamatosan az étkezéssel kapcsolatos gondolatokkal foglalkozik. Kutatások kimutatták, hogy a drasztikus diétáknak nincs pozitív hosszútávú hatása. Sőt valójában összefüggés van köztük és a súlygyarapodás között. Gyakran nagyobb hízás követi a fogyókúrát, mint amennyi súlyt annak ideje alatt a diétázó veszített. Emiatt csökken az önértékelés és az önbizalom, ami szintén káros hatással van a személyre.

Mérőszalag és jojó

Jojó effektus – a diéta ciklusai

Az első lépés a diéta kiválasztása, ami elég gyakran ötletszerűen, az éppen aktuális divattrendek alapján történik. Az ilyen étrendek sokszor merevek, egyoldalúak, és erőteljesen korlátozzák az étkezések gyakoriságát és az elfogyasztható étel mennyiségét.

Ezt egy rövid távú fogyás követi, ami miatt az illető kontrolláltnak és sikeresnek érzi magát.

A következő fázis a test mentális és fizikai reakciója az ennivaló megvonására. Fokozódik az éhségérzet, lelassul az anyagcsere, legyengül a szervezet, sőt bizonyos diéták, mint például a drasztikus szénhidrát megvonás, az agy működését is negatívan befolyásolják. A test az éhezés állapotába kerül.

Ezután jön el az a pont, ahol a diétázó megszegi a szabályokat, mert elérkezik a test terhelhetőségének határaihoz. Ez bűntudattal, csalódottsággal és kudarcélménnyel jár, vagyis rendkívül rossz hatása van a mentális állapotra.

Nő eszik

A szervezet, miután megtapasztalta a hiányállapotot, az éhezést, raktározni kezd, ami általában azzal jár, hogy a lefogyott súly mellé még plusz kilók is rakódnak az emberre.

A jojó effektus nem veszélytelen az egészség szempontjából, olyan szövődményekkel is járhat, mint például a szívproblémák kialakulása.

Alternatívák

Érthető vágya mindenkinek az egészséges test, de ahogy az előzőekben láthattuk, ezt nem divatos diétákkal fogjuk elérni. Ennél sokkal több értelme van az életmódváltásnak, ami rövid távon talán nem annyira látványos, de hosszú távon egész biztosan eredményes. Egészséges táplálkozás, rendszeres és örömteli testmozgás és a test szeretete és tisztelete a jó megközelítése ennek a kérdésnek.

Fontos önmagunk elfogadása a saját, nem tökéletes testünkben. Felnőtt emberek vagyunk, akik nem annak alapján ítéljük meg önmagukat, hogy mennyire hasonlítunk egy  Instagram celeb agyonretusált, photoshopolt fényképéhez. Tudjuk, hogy a testünk már most is szép, és kizárólag saját magunk kedvéért változtatunk rajta, véletlenül sem azért, mert másoknak akarunk megfelelni.

Könnyű azt mondani – sóhajtanak fel most sokan. Nos mi is tudjuk, hogy az út nem mindig zökkenőmentes, de ne felejtsük el, hogy vannak segítő szakemberek. Egy tapasztalt, testpozitív mentalitású dietetikus vagy pszichológus támogatást tud nyújtani ahhoz, hogy elérjük a célunkat. Léteznek olyan módszerek, amelyek gyors megoldást adnak arra, hogy jobban érezd magad a testedben. Itt olvashatsz például a napjainkban egyre népszerűbb wingwave módszerről, amit külön is szeretnénk a figyelmedbe ajánlani.

A testünk egyedülálló, a mienk és minden jogunk megvan ahhoz, hogy szeressük, még akkor is, ha a mérete vagy a formája nem hibátlan. Nem csak szeretettel, hanem tisztelettel is viszonyulunk hozzá. Radikális diéták, önsanyargató fogyókúrák helyett pedig egy fenntartható és örömteli életmódra törekszünk a saját boldogságunk érdekében.

Ha ezeket betartjuk, a siker nem maradhat el.

Oszd meg a cikkünket, ha tetszett! Köszönjük!

Kapcsolatfelvétel - Mobilon író nő

Írj nekünk!