5 tévhit a testpozitív életről – ezt tudnod kell!

Szemüveges, csodákozó nő

Az utóbbi években erős lendületet vettek a különféle testpozitív mozgalmak. Nagyon sok félreértés veszi körül a szándékaikat és a valódi céljaikat. A testpozitív szemlélet minden testtípus számára az önszeretetet és önmaga elfogadását szeretné elősegíteni. Ehhez képest számtalan váddal és tévhittel kell megküzdeniük. Ebből szeretnénk most az öt legjellemzőbbet bemutatni. Bízunk benne, hogy ezzel is közelebb hozhatjuk az embereket egymáshoz, testalkattok, külső megjelenéstől függetlenül.

Az Első Tévhit:

A testpozitív mozgalom az egészségtelen életmódot népszerűsíti.

Egy pár pizzát eszik

„Miért kell támogatni a kövérséget, az elhízást, amikor az annyira egészségtelen? Most ez a trendi, mindenki ájuljon el tőle, hogy milyen gyönyörű, pedig hogy néz már ki!”

Biztosan te is találkoztál már hasonló megnyilvánulásokkal.

Nos, szeretnék mindenkit megnyugtatni. A testpozitivitás nem az egészségtelen életmód dicsőítéséről szól. Sokkal inkább arról, hogy testméretétől függetlenül mindenki tiszteletet és méltóságot érdemel. A mozgalom a holisztikus egészséget szorgalmazza, amely magában foglalja a mentális, érzelmi és fizikai jólétet. Ha arra ösztönözzük az embereket, hogy szeressék testüket, az nem jelenti az egészség elhanyagolását; inkább elősegíti az öngondoskodást és az egészséges szokásokat a megbélyegzés nélkül.

A Második Tévhit:

A testpozitivitás csak a nőket érintő kérdés

Nők fehér pólóban

Valljuk be, ha egy átlag ember meghallja azt a szót, hogy testpozitív, rögtön egy elhízott nő képét kapcsolja hozzá. Pedig ez nagyon nem így van. A férfiakat is legalább annyi és időnként akár még durvább megbélyegzés éri a külsejükkel kapcsolatban, mint a nőket. 

Gondoljunk csak például a testmagasságra tett megjegyzésekre vagy a 100 kiló alatt egy férfi csak „karácsonyfadísz” és hasonló megbélyegző, megalázó szövegekre. Természetesen a nők is nagyon nehéz helyzetbe tudnak kerülni ilyen szempontból, de nem szabad kizárólag rájuk korlátozni ezt a témát. A férfiakra az izmos, erős test elérése miatti nyomás legalább akkora súllyal nehezedik, mint a nőkre a vékony testalkat idealizálása. Az irreális szépségideálokkal mindkét nemnek meg kell küzdenie.

A Harmadi Tévhit: A testpozitivitás egyenlő az önelégültséggel

Saját magára mutató nő

Sokan gondolják azt, hogy a test elfogadása egyenlő azzal, hogy az illető lemond önmaga fejlődéséről. Ez egyáltalán nincs így, sőt! A mozgalom kifejezetten támogatja azt, hogy az emberek egészségügyi és fitnesz célokat tűzzenek ki önmaguk elé. 

Azt viszont elutasítjuk, hogy ez azért történjen, hogy megfeleljenek a társadalmi elvárásoknak, a média által felállított szépségideáloknak, vagy akár mások véleményének. 

A cél kizárólag az lehet, hogy az ember jól érezze magát a saját testében, egészséges legyen, pozitívan viszonyuljon önmagához, és ez motiválja az eredmények elérésében. Nem arról van tehát szó, hogy valaki megrekedjen egy adott állapotban és elégedetten mondogassa magának, hogy így tökéletes. A test megfelelő karbantartása igazából öngondoskodás, és a testpozitivitás ehhez csak annyit tesz hozzá, hogy mindenki önmagáért tegye ezt meg.

A Negyedik Tévhit:

A testpozitivitás fordított diszkrimináció

Sok kék papírbábu között egy piros elkülönül

Vannak olyan vélemények, amelyek szerint a testpozitív mozgalom célja tulajdonképpen nem más, mint, hogy „bosszút álljon” a vékony, fitt, sportos embereken. Eddig mindenki a kevésbé attraktív külsővel rendelkezőket bántotta, hát akkor most megnézhetitek magatokat!

Ez viszont teljes mértékben téves meglátás. Egyrészt a mozgalom a befogadásról és elfogadásról szól, és azt mondja, hogy nincs olyan, hogy egy test nem jó. Minden testtípus, minden alkat, megjelenés jó, ha a viselője összhangban van vele. Másrészről a vékony embereket is éri negatív bánásmód a testük miatt. „Lapos, csontos, csak a kutyák játszanak csontokkal” – mindenki látott már hasonlót egy-egy vékonyabb embert ábrázoló kép alatti kommentben. 

A testpozitív szemlélet befogadó, és azt hirdeti, hogy minden test megérdemli a tiszteletet. Ez független attól, hogy az adott test milyen módon tér el  a média által diktált irreális elvárásoktól.

Az Ötödik Tévhit:

A testpozitív mozgalom csak egy trend

Homokóra tengerparton

Néhányan szeretik azt hangoztatni, hogy ez csak egy a sok múló divathóbort közül. Most nagyon trendi, aztán majd jön a következő. 

Ehhez képest a mozgalom gyökerei egészen az 1960-as évekig nyúlnak vissza. Akkor a túlsúlyos emberek diszkriminációja elleni küzdelemmel indult, és azóta folyamatosan küzd a befogadóbb, együttérzőbb társadalmi látásmódért. Miközben hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy az emberek gondolkodása nem változott, fontos hangsúlyozni azt, hogy a testpozitivitás rengeteget elért már a helyzet javításában. Ez egy folyamat, a régi beidegződések nem változtathatók meg egyik napról a másikra, de fontos észrevenni a pozitív változásokat.

És akkor jöjjön a valóság!

A testpozitív mozgalom lényege az egyének egészséges kapcsolata a saját testükkel, az önelfogadás, önszeretet bátorítása és minden testtípus tiszteletben tartása. Erős választ akar adni a társadalom és különösen a média által diktált szabványok és ideálok káros hatásaira. A végső cél egy olyan világ, ahol mindenki magabiztosan érezheti magát, nem kizárólag azok, akiket a társadalom arra méltónak ítél a külsejük alapján.

A mozgalom egyáltalán nem támogatja az egészségtelen életmódot, a fejlődés elutasítását, és nem diszkriminál sem a biológiai nem, sem más szempontok alapján.

Ha az életed részévé teszed ezt a látásmódot, és nem ítélsz meg senkit a testéről, megjelenéséről alkotott első benyomás alapján, azzal nagyon sokat tehetsz azért, hogy mindenki jól érezze magát a saját bőrében. Egy mentálisan egészséges társadalom pedig mindannyiunk érdeke.

Nem kell most óriási tettekre gondolni. A magad szintjén azzal is sokat tehetsz az elfogadásért, ha egyformán kedvesen viselkedsz mindenkivel, függetlenül attól, hogy milyen a külső megjelenése.

Oszd meg a cikkünket, ha tetszett és hasznosnak találtad! Köszönjük!

Kapcsolatfelvétel - Mobilon író nő

Írj nekünk!