Kamu a boldogság? Ismerd fel a toxikus pozitivitást ebből a 3 jelből!

Nő két álarccal

Valószínűleg már te is hallottad azt a kifejezést, hogy toxikus, azaz mérgező pozitivitás. Talán el is csodálkoztál, hogy ha valami vagy valaki pozitív, az hogy lehet mérgező.

Biztosan ismersz embereket, akik kifelé – a valóságban és a közösségi médiában – folyamatosan a saját tökéletes életüket mutatják. Rendkívül boldogok, sikeresek, látszólag jobban már nem is mehetnének a dolgaik.

Mégis van bennük valami fura, egy kicsit kényelmetlen olvasni a megnyilvánulásaikat, és néha már magad sem érted, miért. Rosszabb esetben elkezdesz magadra gyanakodni, csak nem az irigység beszél belőled?

Nos megnyugtatlak, nem.

 

Nő esernyő alattAz emberi élet tele van kihívásokkal és nehézségekkel, és nem ritka, hogy próbáljuk ezeket a negatívumokat pozitív szemlélettel kezelni. Ám van egy határ, amelyet átlépve az optimizmus inkább toxikussá válik, és árt az egészséges pszichének. Ez a jelenség nem más, mint a toxikus pozitivitás.

A tudomány álláspontja szerint mérgező pozitivitásról akkor beszélünk, ha az egyébként nagyon fontos optimizmust valaki kontroll nélkül alkalmazza úgy, hogy közben nem veszi figyelembe a reális valóságot és mások természetes érzéseit. 

De az, hogy valaki kifelé többet, jobbat, szebbet mutat, miért káros nekem? Hát nem mindegy?

És ismét az a válaszom, hogy nem egészen.

Persze, ha te éppen a topon vagy, a lelki nyugalmadból még egy melléd hirtelen becsapódó, közepes méretű aszteroida sem tudna kibillenteni, akkor simán tovább görgetsz, vagy ha személyesen van szerencséd Mérgező Pozitív Úrhoz vagy Asszonyhoz, akkor kedvesen mosolyogva bólogatsz.

De mi van, ha te pont nem a legfényesebben érzed magad? Vagy akár vacakul, alacsony önértékeléssel, rosszkedvűen? Ilyenkor akár még mélyebbre is lökhet egy másik ember, aki azt sugallja, hogy bezzeg ő minden különösebb erőfeszítés nélkül az élet császára tud lenni. Kiben van a hiba? Persze, hogy benned.

Persze, hogy nem!

A toxikusan pozitív emberek ráadásul hajlamosak olyan helyzetben megnyilvánulni, amikor jobb lenne, ha csendben maradnának. Ismerős helyzet az például, ha szomorú vagy, és valakitől azt hallod, hogy „Nézd a dolgok jó oldalát!”, „Pozitívan gondolkozz!” vagy éppen „Mindig mosolyogj!”?

Ha ilyenkor szívesen elküldenéd az illetőt valami jó távoli helyre, hát igazad van. Ezekben a pillanatokban a pozitivitás olyan szűklátókörűen érvényesül, hogy elfojtja az érzéseket, és végsősoron magát a valóságot is. A toxikus pozitivitás túlzottan elnyomja az emberi érzéseket, nem hagy teret a feldolgozásra és a gyógyulásra.

A három legbiztosabb jele annak, hogy toxikusan pozitív személlyel van dolgod:

Hármat mutató kéz

Érzelmek elfojtása: Ha valaki mindig csak a „jó dolgokra” koncentrál, és teljesen figyelmen kívül hagyja a negatív érzéseket, az annak a jele lehet, hogy elutasítja saját érzéseit.

Személyes felelősség elhárítása: A toxikus pozitivitás gyakran magával hozza az elutasítást és a személyes felelősség elhárítását. Például, ha valaki azt mondja: „Csak a pozitív gondolatokat kell megtartanod, és minden rendben lesz”, ez valójában elhárítja a probléma megoldásának felelősségét.

Túlzott optimizmus: A valódi pozitivitás realisztikus alapokon nyugszik, míg a toxikus pozitivitás gyakran irreális optimizmust sugall. Ha valaki mindig csak azt mondja, hogy „Minden jó lesz, minden úgy alakul, hogy az a legjobb legyen”, az lehet, hogy elutasítja a valóságot és az esetleges problémákat.

Könnyen tetten érhető a kommunikációban is a toxikus pozitivitás.

Minden okkal történik.

Engedd el. Nézd a jó oldalát! Miért vagy mindig ilyen negatív? Túl sokat keseregsz. Ne hagyd, hogy a negatív dolgok befolyásoljanak. Csak azért nem sikerül, mert nem akarod eléggé. A pozitív dolgokra kellene koncentrálnod.

Ugye te is hallottad már ezeket vagy hasonlókat?

Semmiképpen sem az a célunk, hogy mostantól mindenkire ráaggassuk a toxikusan pozitív jelzőt, akinek egy ilyen mondat elhagyja a száját. Sokszor tényleg csak jószándék van mögötte. Arra viszont érdemes fenntartással tekinteni, akinek az ilyen és hasonló „tanácsokon” kívül más mondanivalója nincs a másik ember számára.

 

Mosolygó rajzolt arcot maga elé tartó emberA mérgezően pozitív embert nem érdekli a valódi problémád, sőt te magad sem.

Neki az a célja, hogy ezeket a fantasztikusnak és bölcsnek tartott gondolatait hangoztassa, és ezáltal tulajdonképpen megmutassa, hogy ő mennyivel több, jobb, mint mások.

Lehet, hogy már felmerült benned a kérdés, hogy akkor ezentúl tilos pozitívan nézni a világot?

Dehogyis, sőt! Szeretnénk azt gondolni, hogy optimista és jókedvű vagy a mindennapjaidban. Ami viszont nagyon is fontos, hogy ez a pozitivitás valódi és hiteles legyen. Így érheted el, hogy valóban pozitív legyél anélkül, hogy magadnak vagy másoknak ártanál vele:

 

Elfogadás és megértés: Az első lépés a valódi pozitivitás felé az, hogy megérted és elfogadod az érzéseidet, beleértve a negatívakat is. Aki azt mutatja, hogy neki csak és kizárólag pozitív érzései vannak, az nem mond igazat. Semmi gond nincs azzal, ha nem mindig érzed magad szuper jól.

Reális optimizmus: Ne hagyd figyelmen kívül a problémákat vagy az esetleges nehézségeket, de keresd meg bennük a lehetőségeket és a tanulási pontokat. A valódi pozitivitás nem azt jelenti, hogy mindig mosolyogni kell, hanem hogy képes vagy hinni a változásban, a javulásban és a fejlődésben.

Empátia és támogatás: Légy empatikus mások érzéseivel is. Ne akard elnyomni azokat pozitív mantrák segítségével. Inkább hallgasd meg, támogasd és ha tudod, segíts is a másiknak feldolgozni az érzéseit.

Korábban felsoroltunk néhány olyan mondatot, amelyek mögött nincs valódi megértés és segítő szándék.

Kezek egymást fogjákHa hozzád fordul egy barátod, ismerősöd azzal, hogy nehéz helyzetben van, soha ne akard elintézni annyival, hogy fel a fejjel, majd lesz jobb. Sokkal többet tehetsz érte, ha érezteted vele, hogy igazán számíthat rád.

Megértelek. Nem könnyű most neked. Sajnálom, hogy nehéz helyzetben vagy. Mit tehetek érted? Nekem elmondhatod, meghallgatlak. Nem vagy egyedül.

Az ilyen és hasonló visszajelzések már önmagukban is elegendők ahhoz, hogy a szomorú, elkeseredett ember egy kicsit jobban érezze magát.

Ne feledd, hogy a valódi pozitivitás nem arról szól, hogy mindig boldognak kell lenned, hanem arról, hogy tudd elfogadni és értékelni az élet teljes spektrumát. Bátran éld meg az élet pillanatait, mert csak így lehetsz valóban kiegyensúlyozott és boldog.

Végül még egy gondolat a negatív érzésekről.

Szomorú és mosolygó rajzolt arcBiztos vagy benne, hogy a negatív azt jelenti, hogy rossz?

Gondolj csak bele, a félelem negatív érzés, mégis sokszor megvéd attól, hogy valami ostobaságot tegyél. A szomorúság is negatív, miközben mélyebb önismerethez vezethet, hiszen amikor szomorú vagy, sokkal többet gondolkodsz a vágyaidon, érzéseiden, céljaidon. A stressz, ami szintén negatív érzés, változtatásra is ösztönözhet.

A negatívnak mondott érzések közt sok olyat találhatsz, amelyek megadják a lökést ahhoz, hogy pozitív irányba keressük a továbblépést. Láthatod, hogy negatív érzések nélkül nem létezne személyiségfejlődés, megerősödés, változás.

A toxikus pozitivitás igazi cukormáz, ami csábítónak tűnik.

Könnyen megfertőzhet, de ha tudatosan törekszel a valódi érzelmeid megélésére, megtapasztalhatod az élet igazi örömeit. Légy hát nyitot az érzéseidre, és ne csak bátran, hanem őszintén is éld meg azokat. A toxikusan pozitív embereket pedig kezeld a helyükön. Ne feltételezz róluk rögtön ártó, rossz szándékot, de ne is engedd, hogy kedvezőtlen hatással legyenek rád.

Már azzal is segíthetsz, ha megosztod ezt a cikket másokkal!