Kinek a szégyene a testszégyenítés?

Céltábla közepén eltakart arcú nőre mutogató kezek

A testszégyenítés, más néven body shaming, egy olyan széleskörű probléma, amely sajnos napjaink társadalmában elterjedt. A jelenség nem csak egyéni szinten, hanem társadalmi és kulturális szinten is jelen van, és számos ember életét befolyásolja. Ebben a cikkben részletesen fogunk beszélni arról, mit jelent a testszégyenítés, milyen típusai vannak, miért káros, és hogyan küzdhetünk ellene hatékonyan.

A 21. században minden korosztály számára elérhető a közösségi média, és az emberek nagy hangsúlyt fektetnek az idealizált alkatra, bőrszínre, megjelenésre. A különböző szépséggel, egészséggel foglalkozó oldalak megszabják, mi számít szépnek, hogyan kell jól kinézni. Ez pedig olyan következményekkel járhat együtt, melyek a mentális egészség romlásához vezethetnek. Napjainkban a digitális világ mindent befolyásoló és uraló hatásának köszönhetően egyre fontosabbá válik az, hogy megértsük, hogy milyen hatással van önmagunkra és másokra az állandó külső megítélés, ugyanis társadalmunk egyik fő problémájává vált a body shaming.

Mi a body shaming?

Nadrágot nehezen összegomboló nőA body shaming magyarul testszégyenítés, egy népszerű kifejezés a negatív közösségi interakciók egy fajtájára, mely a közösségi médiában gyakran megfigyelhető. Olyan megismételt cselekedet, melyben egy személy kéretlen, általában negatív megjegyzést tesz a célpont testével kapcsolatban, anélkül, hogy szükségszerűen bántani akarná őt. Ennek ellenére a célszermély a megjegyzéseket egyértelműen negatívnak tekinti. A body shaming tehát terjedhet a jó szándékú tanácsoktól a rosszindulatú véleményekig, és előfordulhat online, valamint offline módon is. Ezen társadalmi jelenség kapcsán tehát azért kritizálnak másokat, mivel az illetők testalkata nem felel meg a társadalmi szépségideáloknak. Ennek a jelenségnek természetesen számos megnyilvánulása lehet, kritizálhatnak valakit annak bőrszíne, alakja testsúlya, öregedése vagy bármilyen egyéb külső jellemzője miatt is.

Az egyén megalázása azáltal, hogy bántó, negatív, kritikus megjegyzéseket tesznek rá testi megjelenése, adottságai miatt. Érkezhet kívülről is, de létezik belső testszégyenítés is, amikor az illető a saját testét értékeli negatívan.

Megnyilvánulása igen változatos, lehet gúny, sztereotípiákra épülő megjegyzés, jóindulatúnak álcázott kioktatás, kritika.

Bár a köznyelvben elsősorban a túlsúlyhoz kapcsolódik a fogalom, ez ennél sokkal tágabb, és érintheti a test bármely részét, például az arcot (pl. orr vagy fülek mérete, arcszórzet), vonatkozhat a bőrre (pl. anyajegyek, narancsbőr, vitiligo), és a felsorolást szinte az összes látható testrésszel ki lehetne még egészíteni.

Miért káros a testszégyenítés?

A testszégyenítés súlyos mentális károkat okoz az elszenvedőjében.

Ilyen lehet például:

  • az alacsony önértékelés,
  • a szorongás,
  • félelem a közösségtől,
  • félelem a kimozdulástól,
  • súlyosabb esetekben pedig étkezési zavarok,
  • vagy akár depresszió kialakulása.  

A body shaming áldozatai könnyebben válnak magányossá, kevés az önbizalmuk, és nehezen tudják elfogadni magukat. Ha az érintett nem kap segítséget, a helyzet folyamatosan rosszabbodhat, akár az öngyilkossági gondolatokig.

A negatív hatások kiterjednek a mentális egészség mellett a fizikai egészségre és a társadalmi kapcsolatokra is. Az elvárásoknak való megfelelési kényszer és a testtel kapcsolatos szégyenérzet okozhat önbizalomhiányt, de hozzájárulhat étkezési rendellenességekhez, depresszióhoz és egyéb pszichológiai problémákhoz is. A folyamatos szégyenítés káros hatással lehet az életminőségre is, valamint a body shaming hozzájárul ahhoz, hogy a szigorú normák és szépségideálok fennmaradjanak, befolyásolva ezáltal az emberek véleményét azzal kapcsolatban, hogy milyen a „megfelelő” testalkat, kinézet.

A testszégyenítést gyakran rejtik humorosnak tűnő megjegyzések mögé, ami még veszélyesebb, mert ha az áldozat meg akarja védeni magát, azzal szerelik le, hogy nincs humorérzéke, nem bírja a viccelődést, túlérzékeny.

A jelenség nem csupán egyéni szinten okoz jelentős kihívásokat, hanem megnyilvánul a széles társadalmi rétegben is. Széles körben való elterjedését elősegít a számos interneten fellelhető diétajavaslat, a testmozgás, valamint a divat egyre növekvő trendjei, melyeket influencerek és hírességek népszerűsítenek, az ezen trendektől eltávolodó embereket pedig folyamatos kritika éri.

Összességében a body shaming tehát a társadalmi agresszió egy formája, mely negatív hatással van a célszemélyek énképére. A társadalmi elvárások, sztereotípiák azok, amelyek fenntartják ezt a romboló jelenséget.

 

A testszégyenítés megnyilvánulási formái

Kigúnyolt diák fiúA body shaming, ahogy korábban már említettük, a jószándékú(nak tűnő) tanácstól egészen a durva, verbális megalázásig terjedhet.

A nők esetében leginkább a súly miatti kritizálások a jellemzőek, a közösségi médiában gyakran találkozhatunk azzal, hogy „túl kövérnek” vagy „túl soványnak” nevezik őket, a férfiak testét pedig az izomszerkezet és fittség szempontjából vizsgálják. A különböző nemek tehát eltérő módon tapasztalják a testszégyenítést.

Rendkívül széles skáláját láthatjuk azoknak a társadalmi elvárásoknak és sztereotípiáknak, melyek közrejátszanak az idealizált testkép eszményének fenntartásában. A média által kialakított szépségideálok olyan testalkatokat népszerűsítenek, melyek nem tükrözik a valóságos testi változatosságot. Ezek a képek, hirdetések megmondják, milyenek a megfelelő ruhák, az ideális testalkatok, milyen mozgásformákat kell választani és hogyan kell viselkednie az ideális nőnek.

A médiában bemutatott karcsúság asszociálódik a sikerrel és a boldogsággal, míg az elhízást a depresszióval és az előnytelen megjelenítéssel párosítjuk. Ez a kép azt alakítja ki a nőkben, hogy a boldogság feltétele a testideálhoz hasonlító megjelenésben és a testsúlycsökkenésben rejlik. Ráadásul az emberek hajlamosak az egyén értékét a külső megjelenítéshez kötni, azaz az, aki nem felel meg a szépségideáloknak, könnyen a body shaming célpontjává válhat.

 

Mi áll a jelenség hátterében?

Idáig jutva a témában már biztosan mindenkiben felmerült a kérdés, hogy mi visz rá valakit arra, hogy egy másik embert ilyen módon megalázzon, verbálisan bántalmazzon.

Kapucnis férfialak, az arc helyén egy piros kérdőjellel

A pszichológia segítségével megérthetjük, hogy mi vezet az ítélkezéshez és a testszégyenítő gondolkodásmód kialakulásához.

  • Alacsony önbizalom: az önbizalom az egyéni értékelésünk alapját képezi, és az ítélkezés gyakran az alacsony önbizalom eredménye. Pszichológiai szempontból az ítélkezés egy védekezési mechanizmus lehet, amely az egyéni bizonytalanságot kompenzálja, azáltal, hogy másokat kritikának vet alá.
  • Társadalmi nyomás: A társadalomban uralkodó szépségideálok és normák gyakran az ítélkezés gyökerei. Az emberek hajlamosak összehasonlítani magukat másokkal, és azokat, akik nem felelnek meg a társadalmi elvárásoknak, ítélkezésnek vetik alá. A pszichológiai kutatások azt mutatják, hogy a társadalmi nyomás jelentős szerepet játszik az ítélkezési mechanizmusok kialakulásában.
  • Önkép: Az önkép pszichológiája kulcsfontosságú tényezőket kínál az ítélkezés megértéséhez. Az egyén önképének pozitív vagy negatív irányba való formálódása hatással van arra, hogy hogyan ítéli meg másokat, és azt is befolyásolja, hogy miként szabályozza saját viselkedését a társadalmi normák alapján.

Természetesen a lista nem teljes, a bántalmazó, testszégyenítő személyiség hátterében más okok is állhatnak. Az egyén felelőssége abban áll, hogy ha felismeri magában az erre való hajlamot, kérjen segítséget pszichológustól vagy más szakembertől. Ásson le a gyökerekig, értse meg, hogy miért van rá mások kinézete olyan hatással, hogy az ítélkezést vált ki belőle. Önismereti gyakorlatok, terápiák ebben komoly segítséget nyújthatnak annak, aki nyitott a változásra.

Tegyünk ellene hatékonyan!

Az első és legfontosabb lépés a tudatosság. Értsük meg pontosan, hogy mi a testszégyenítés, ismerjük fel, ha ilyennel találkozunk. Sokan úgy aláznak meg másokat, hogy azt segítő szándék mögé rejtik, jó tanácsnak álcázzák. Saját magunkon érezhetjük a legjobban, hogy miről is van szó igazán. Ha feszültséget, szégyent érzünk egy megjegyzés hallatán, akkor az bizony body shaming, akármilyen szépen van is becsomagolva.

Szintén nagyon lényeges az, hogy megfelelő legyen az önértékelésünk. Legyünk tisztában azzal, hogy ahogy mindenkinek, nekünk is vannak erősségeink és gyengeségeink. Nem vagyunk tökéletesek, de ez semmit nem von le abból, hogy szerethető emberek vagyunk.

Egymást is támogassuk, és ne menjünk el szó nélkül amellett, ha testszégyenítést tapasztalunk. Az emberek nagy része ilyen helyzetben lefagy, megsemmisül és nem tud jól reagálni. Egy segítő személy óriási hatással lehet a másik emberre. A pozitív, védelmező közeg csökkenti a testszégyenítés káros hatásait.

A médiából érkező üzeneteket nézzük kritikus szemmel. A közösségi oldalon szereplő influencerek, modellek olyan szépségideált közvetítenek, aminek semmi köze a valósághoz. Nem engedhetjük meg, hogy ezek befolyásolják az önértékelésünket. Kövessünk olyan oldalakat, kampányokat, amelyek felveszik a harcot ezek ellen, és megmutatják az emberi testet a valóságban, filterek és egyéb feljavítások nélkül.

Ne felejtsük el, hogy a másokhoz való pozitív, elfogadó hozzáállás legkönnyebben gyermekkorban alakítható ki. A nevelésnek ebben hatalmas a szerepe. Aki érintett benne, annak kötelessége a következő nemzedéket nyitottságra és ítélkezés mentességre nevelni. A gyerekek alapvetően elfogadónak születnek, a rossz példát a felnőttektől tanulják. A mi feladatunk, hogy elmagyarázzuk a gyermekeinknek, hogy minden emberi test jó, és másokat kigúnyolni nem helyes dolog. Természetesen a szavainknak csak úgy lesz hatása, ha összhangban vannak azzal is, ahogyan viselkedünk. Ha a gyerekeink észreveszik, hogy miközben őket szépre-jóra tanítjuk, mi magunk gúnyolódunk másokon a kinézetük miatt, akkor a cselekedeteinket fogják utánozni és nem arra figyelnek majd, amit mondtunk. A példamutatás nagyon-nagyon fontos.

A testszégyenítés elleni küzdelemben mindannyiunknak részt kell vennünk. Az elfogadás, az empátia és a pozitív testkép kialakítása mind hozzájárulhat a társadalmi változáshoz. Legyünk tudatában a szavainknak és cselekedeteinknek, és álljunk ki a pozitív testkép és az elfogadás mellett. Az emberek gyakran eléggé kritikusak a saját megjelenésükkel, nem kell ezt még bántó megjegyzésekkel fokozni. Senkinek nem szabadna úgy élnie, hogy rosszul érzi magát a teste miatt. Te is tehetsz ellene!

Oszd meg a cikkünket, ha tetszett! Köszönjük!

Kapcsolatfelvétel - Mobilon író nő

Írj nekünk!