Minden, amit a testképzavarokról tudni akartál

Tükörbe néző fiatal nő

Mi a testkép?

Ahhoz, hogy a testképzavarokról beszéljünk, először meg kell határoznunk, hogy mi az a testkép.

A saját testeddel kapcsolatos gondolataid és érzéseid összessége alkotják a te testképedet. Magában foglalja az észleléseidet, az elképzeléseidet és az érzelmeidet is.

A testkép lehet pozitív vagy negatív, amit belső és külső tényezők is befolyásolhatnak.

A testkép nem mindig reális, és nem feltétlenül egyező azzal, amit a tükörben látsz, vagy ahogyan mások látnak.

Mi a testképzavar?

A saját testeddel kapcsolatos gondolatok időnként teljesen elszakadnak a valóságtól, ilyenkor beszélünk testképzavarról.

Végeztek olyan tudományos kísérletet, amelynek során az alanyoknak különféle testalkatú személyek fotóit mutatták meg, és megkérték, hogy válasszák ki közülük azt, amelyik legjobban hasonlít a saját testformájukra. A testképzavarral küzdő emberek sokszor a saját méretüknél jelentősen nagyobb testek fotóit választották, amely jól mutatja, hogy mennyire irreális elképzelésük volt önmagukkal kapcsolatban.

A testképzavart általában a súlyproblémákhoz szoktuk kötni, de fontos tudni, hogy egyáltalán nem erre az egy területre korlátozódik. Az ilyen betegségben szenvedő ember a saját testét visszataszítónak gondolja, amire egyébként nincs valós oka. A probléma összefügghet a súly mellett akár a hajjal, a bőrrel, az orr vagy nőknél a mellek méretével, és a listát még folytatni lehetne.

A testképproblémák minden korosztályt, nemet és kultúrát érintenek.

 

Földön ülő nő mögött veszekedő árnyak

Mi okozhatja a testképzavart?

Az okokat általában gyermek- vagy kiskamasz korban érdemes keresni. Legtöbbször lelki trauma áll a háttérben, például a problémás, nem szeretetteljes családi háttér, maximalista szülői attitűd, iskolai zaklatás, bántalmazás.

Nagyon fontos, hogy a testképzavar súlyos mentális állapot, amely ha nem fedezik fel és kezelik időben, szorongáshoz, depresszióhoz, szerhasználathoz, vagy akár öngyilkossághoz is vezethet. Ha a környezetedben ilyet tapasztalsz, vagy akár magadon veszel észre hasonló jeleket, mindenképpen fordulj pszichológushoz és kérj segítséget.

 

Bő pulóveres női test

Honnan lehet felismerni a testképzavart?

Fontos, hogy saját magaddal vagy valaki mással kapcsolatban szeretnéd tudni, hogy testképzavarról lehet-e szó. Önmagad esetében nehéz a helyzet, hiszen te valóságnak gondolhatsz olyan testi hibákat, amelyeket kívülállók nem látnak vagy ha igen, jelentősen kisebb mértékben. Ha gyakran vannak önmagadról negatív gondolataid, ha a tükörbe nézve semmi szépet nem látsz, sőt inkább úgy gondolod, hogy a látványod visszataszító, akkor érdemes segítséget kérned valakitől.

Első lépésben elolvashatod ezt a cikket a pucér kertészről

Ha egy barátoddal, rokonnal vagy ismerőssel kapcsolatban gyanakszol testképzavarra, akkor ezek erősíthetik meg a gyanúdat:

  • a testét takaró, bő ruhákat hord,
  • furcsa testtartással leplezi egyes testrészeit,
  • folyamatosan ellenőrzi a külsejét a tükörben, vagy ellenkezőleg, szinte retteg a tükörtől,
  • furcsa kérdéseket tesz fel másoknak a testével, a vélt hibával kapcsolatban,
  • úgy gondolja, hogy kinevetik, kibeszélik a háta mögött a külseje miatt,
  • különös étkezési szokásai vannak, alig eszik, vagy evés után gyakran eltűnik.

Ilyenkor próbálj nagyon tapintatos lenni, mert a testképzavarral küzdő emberek könnyen bántásnak vehetnek egy ártatlan kérdést is, amitől még jobban magukba zárkóznak. Az viszont akár életet is menthet, ha nem hagyod szó nélkül ezeket a jeleket.

Oszd meg a cikkünket, ha tetszett! Köszönjük!

Kapcsolatfelvétel - Mobilon író nő

Írj nekünk!